<h2>Sık Sorulan Sorular</h2>

SÜPERKİTAP SERİSİ

Süperkitap nedir?

Hristiyan Yayın Ağı (Christian Broadcasting Network) 1981 yılında, Japon milletine hitap edebilecek animasyonlu bir çocuk Kutsal Kitap dizisi yarattı. Dizinin Japonya'da ve dünyanın dört bir yanında ne kadar etki bıraktığı çok az farkedilmişti. Bu dizi İngilizce'de "Süperkitap" anlamına geliyordu.

İnceleme boyunca ve sonrasında yapılan araştırmalar, bu dizinin benzeri görülmemiş bir başarı olduğunu gösterdi. Animasyonlu Ebeveyn ve Çocuk Tiyatrosu olarak da bilinen Süperkitap, Japonya'daki Tatsunoko Yapımcılık tarafından ABD'de Hristiyan Yayın Ağı (The Christian Broadcasting Network) ile birlikte üretilen bir anime televizyon dizisidir. Japonya'da piyasaya sürüldüğü sırada, dört milyondan fazla kişinin televizyonda Süperkitap'ın haftalık bölümlerini izlediği ve İncil'in o ülkede en çok satan kitap haline geldiği tahmin edilmektedir.

Süperkitap serisi, Japonya'dan Asya'ya, Asya'dan Kuzey Amerika'ya kadar dünyaya yayılmıştı. 1989'daki ekonomik ve siyasi kargaşa ortamında Süperkitap, Sovyetler Birliği'nde şaşırtıcı sonuçlara ulaşmaya başladı. Süperkitap, Sovyet Ulusal Kanalı'nda yoğun saatlerde yayınlanan bir dizi haline geldi. HYA (CBN), Kutsal Kitap'la tamamen yeni tanışan bir nesilden, altı milyondan fazla çocuktan mektuplar aldı. Bugün bile, Süperkitap Çocuk Kulübü, Ukrayna'daki en popüler canlı yayınlanan çocuk programlarından biridir.

Japonya'da ilk yayınlandığından beri, dizi 106 ülkede yayınlandı, 43 dile çevrildi ve 500 milyonun üzerinde insan tarafından seyredildi.

Günümüzün yeni hikaye anlatımcı teknolojisinden dolayı bu medya meraklısı nesille, orjinal seri çekiciliğini kaybediyor. Bu sorunu çözmek için HYA, Süperkitap'ın yeniden tasarlanmış, bilgisayarlarla üretilen, animasyonlu bir versiyonunu üretiyor. Amacımız orijinal dizinin yaşam değiştiren mirasını onurlandıran ve yeni nesillere yeniden tanıtacak yeni bir seri üretmektir.

HESABIM

Şifremi veya kullanıcı adımı unutursam ne yapmalıyım?

Şifrenizi unuttuysanız, sayfanın üst kısmındaki "Oturum Aç" bağlantısını tıklayın. Açılan kutuda, "Şifre" alanının altındaki "Şifremi Unuttum"u tıklayın.

"Parolamı unuttum" düğmesine tıkladıktan sonra yeni bir "Parola Kurtar" bölmesi açılacak ve kullanıcı adınızı ve ilk adınızı girip "Devam"ı tıklamanız gerekecek. Daha sonra e-postanızı kontrol etmeniz gerekecek ve web sitesinde kullanıcı adınızla birlikte kullanabileceğiniz yeni bir şifre içeren bir e-posta alacaksınız.

Bu noktada, şifrenizi daha kolay hatırlanacak yeni bir şifreye dönüştürmek isterseniz, o zaman aldığınız e-postadaki bağlantıyı tıklamanız gerekir. Böylece şifrenizi yeni bir şifreye dönüştürebilir ve web sitemizde kullanabilirsiniz.

Kullanıcı adınızı unuttuysanız, hesap oluştururken kullanmış olduğunuz e-posta adresinizi kullanarak, bir Süperkitap Ekip Üyesi ile iletime geçin.

Neden kaydolmam gerekiyor?

Kaydolduktan sonra, bir karakter yaratmanıza, skorlarınızı kaydetmenize, en sevdiğiniz oyunları kaydetmenize, SüperPuan toplamanıza, harika ödüller için SüperPuanlarınızı kullanmanıza ve kişisel profilinizde iyileştirmeler yapabilmek için SüperPuanlarınızın kullanmanıza izin verilecektir.

Superkitap.TV'ye nasıl kaydolurum?

Superkitap.TV'ye kaydolmak için:

 • Web sitesinin karşılama alanında bulunan "Kayıt"a tıklayın.
 • Açılan kayıt penceresindeki formu doldurmanız gereklidir.
 • 12 yaş ve altındaysanız, bir ebeveynin e-posta adresini vermeniz istenecektir.
 • 13 yaş ve üzerindeyseniz, kendi e-posta adresinizi vermeniz gerekir; HYA'dan, hesabınızı etkinleştirmek için bir bağlantıyı tıklamanız gereken bir e-posta alırsınız.
 • 13 yaşın üzerindeki bir çocuğu kaydettirmeye çalışan bir HYA (CBN) topluluğu üyesiyseniz, o çocuğa başka bir e-posta adresi, başka bir HYA (CBN) topluluk hesabı oluşturmanız gerekir - bu yeni bir hesap olacaktır.

Parolamı ve diğer kişisel bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?

Parolanızı veya kişisel bilgilerinizi değiştirmek için önce hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Ardından sayfanın üst kısmındaki profil adınızı tıklayın. Profil sayfanıza girdikten sonra, profilinizin sağındaki "Profili Düzenle"yi tıklayın. Ardından şifrenizi ve diğer kişisel bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

Süperkitap kişisel profil karakterimde nasıl değişiklik yapabilirim?

Süperkitap karakterinizi değiştirmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekecek:

 • Oturum aç.
 • Web sitesinin üst tarafındaki bölümde bulunan karakterinizin yüzüne tıklayın. Bir kutu açılacak ve karakterinizin resmini tıklamanız gerekecek ve bu da sizi profil sayfanıza götürecektir.
 • Karakterinizin yanında "ALIŞVERİŞ" ve "DOLAP" kelimelerini göreceksiniz. Karakteriniz, dolabında bulunan bazı kıyafetlerden kuşanmış olarak gelir. Bu kıyafetlere erişmek için "DOLAP" kelimesini tıklayın ve dolabınızdaki kıyafetler görünecektir.
 • Dolabın her iki yanındaki okları kullanarak dolabınızda hangi öğeler olduğuna bakabilir veya dolabınızın altındaki şekiller üzerinde seçim yapıp belirli bir giysi türünü getirebilirsiniz. Dolaptaki öğeler şu kategorilerdedir: a) TÜMÜ b) ŞAPKA c) ÜST KIYAFETLER d) AYAKKABILAR ve f) ARKA PLANLAR. Bu öğelerden herhangi birini tıklarsanız, yalnızca o seçim kategorisine ait öğeler görünür.
 • Karakterinizin cilt rengi tonu ve göz rengini de değiştirebileceğiniz yer burasıdır.
 • Dolabınıza daha fazla ürün eklemek isterseniz, "ALIŞVERİŞ" düğmesine tıklayın. Bu, ücretsiz ya da SüperPuan kullanarak 'deneyebileceğiniz' ve 'satın alabileceğiniz' yeni ürünleri ekranınıza getirecektir. İster 'satın al' butonuna tıklayarak, ister "NE VARSA ONU AL" butonuna tıklayarak olsun, bir kere "ALIŞVERİŞ" ve "DOLAP" butonlarının üstünde görünen ürünler için 'satın alma' yaptığınızda, bu ürün hem avatarınızda kalır, hem de dolabınıza girer.

Birden fazla çocuğu nasıl kaydederim?

Kayıt sistemimiz, birden fazla çocuğun aynı ebeveyinin e-posta adresine bağlanmasını sağlamaktadır. Böylece, çocuklarınızın her birini kaydettiğinizde, her biri kendi kullanıcı adını ve şifresini alabilir, bunun yanında kendi SüperPuanlarına sahip olabilir ve kendi çevrimiçi karakterlerini oluşturabilirler.

Önemli olan, daha önce oluşturduğunuz hesabın oturumunu kapatmak ve ardından aynı e-posta adresini kullanarak her bir çocuk için yeni kullanıcı adı ve parola girerek asıl hesaba yaptığınızla aynı kayıt işlemini yapmaktır.


OYUNLAR

SüperPuan nedir?

SüperPuanlar, kayıtlı kullanıcılar tarafından Superkitap.TV'de oyun oynanarak toplanır. Hemen şimdi, yarışmalarımıza giriş yapmak için yarışma sayfamızı ziyaret edebilir ve SüperPuanlarınızı kullanabilirsiniz. SüperPuanlarınızı ayrıca, kişisel profil karakterinizi bazı kıyafetlerle yükseltmek için kullanabilirsiniz.

Rozetler nelerdir ve bunları nasıl alabilirim?

Superkitap.TV'ye kayıt olduktan sonra, kazandığınız SüperPuanlar için rozet kazanma, Süperkitap karakterinizi oluşturma, kaydolma ve çok daha fazlasını yapma fırsatı bulacaksınız Ne kadar çok oynarsanız, o kadar çok rozet kazanırsınız!

En sevdiğim oyunu profilime nasıl ekleyebilirim?

Sevdiğiniz bir oyunu eklemek için web sitesinde (kaydolduktan sonra) oturum açın ve üstteki gezinme çubuğundaki "OYUNLAR" düğmesine tıklayın. Eklemek istediğiniz oyunu tıklayın. Oyun sayfası açıldığında, bir 'yukarı bakan başparmak' imajı görürsün. Bu görüntüye tıkladıktan sonra oyun, "FAVORİLER"in altındaki profil sayfanıza ve ayrıca web sitesindeki tüm sayfaların üstünde yer alan gezinme çubuğunun üstündeki profil karakterinizin başına tıkladığınızda açılan kutunun içine eklenecektir.

Kayıt olmadan oyun oynayabilir miyim?

Evet, kayıt olmasanız bile Süperkitap.TV'deki tüm oyunları oynayabilirsiniz.

Yeni oyunlar eklenecek mi?

Evet, eğlenceli yeni oyun ve özellikler ile Süperkitap.TV'yi her zaman güncellemek için çalışıyoruz. Oyun sayfamızdaki en yeni oyunlarımıza göz atın.

Oyunlarda sesi nasıl kapatabilirim?

Her oyun, ses efektlerini ve/veya müzikleri susturma seçeneği ile donatılmıştır. Sesi kapatmak ve sesi açmak için müzik notasına tıklayın. Müzik notası yoksa "Seçenekler"i, daha sonra "Müzik Kapalı" veya "Ses Fx Kapalı"ya tıklayın.

Oyunları oynamak için özel yazılıma ihtiyacım var mı?

Flash yazılımının en son sürümüne ihtiyacınız olabilir. Ayrıca, bu Flash oyunları iPad, iPod Touches veya iPhone'larda çalışmaz. Flash'ı buradan ücretsiz indir!


EBEVEYNLER İÇİN BİLGİ

Neden bu web sitesini yarattınız?

Çocuğunuzun gelip oynamak ve aktivitelerimizle etkileşimde bulunmak isteyeceği eğlenceli bir mekan yaratmak için çok çalışıyoruz. İster çocuk oyunlarımız, online Kutsal Kitap, Süperkitap Radyomuz, kişisel karakter tasarlayıcımız olsun, ister Tanrı hakkındaki etkileyici sorular olsun, çocukların sitemizde eğlenirken aynı zamanda Kutsal Kitap hakkında bilgi edinmelerini ve İsa ile ilişkilerinde büymelerini istiyoruz.

Bu web sitesi çocuklar için güvenli mi?

Web sitemizi çocuklar için güvenli bir yer olacak şekilde tasarladık, ancak çocukların sahip olabileceği en iyi güvenlik, ebeveynlerinin veya gözetmenlerinin çevrimiçi etkinliklerini takip etmeleridir. Çocuğunuzla yalnızca çevrimiçi aktivitelerini denetlemek ve onları eğitmek için değil, aynı zamanda sitemizde öğrenmekte oldukları şeylerle onları teşvik etmek için vakit geçirmenizi öneririz. Daha fazla bilgi için lütfen Ebeveynler için Bilgi sayfamızı ziyaret edin.

Kullanıcı adımı unuttuysam nasıl giriş yapabilirim?

Giriş yapmak için kullanıcı adınızın yerine e-posta adresinizi de kullanabilirsiniz. Ya da bir Süperkitap Ekibi Üyesi ile iletişime geçebilirsiniz .

Çocuğumun Süperkitap hesabını kontrol edebilecek miyim?

Evet. Çocuğunuz (13 yaşın altında) Süperkitap Çocuk web sitesine üye olmak için kaydolduğunda sizi e-posta ile bilgilendiririz, öyle ki, topluluğumuza katılma arzusunun farkında olabilirsiniz. Çocuğunuzun kaydolması; site içerisinde yer alan yarışmaların bir parçası olmak ya da online oyunlarımızı oynarken puanlar kazanmak gibi her türlü aktiviteye erişmesine olanak sağlar. Bunun yanında, sitemize eklenen yeni oyunlardan veya çocuğunuzun ilgisini çekebilecek gelecek yarışmalardan haberdar etmek için size düzenli aralıklarla e-postalar gönderebiliriz. Bu sitede toplanan her türlü bilgi, çocuğunuzun sitemizden daha çok zevk alması için sitemizi geliştirmekte kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen Ebeveynler için Bilgi sayfamızı ziyaret edin.


SÜPERKİTAP SERİLERİ - BÖLÜMLER

Başlangıçta

Bu bölüm neden ayrı ayrı altı yaratılış gününün olduğunu göstermiyor?

Tanrı'nın harika yaratıcı işleri genel bir bakışla kısaca gösteriliyor. Zaman sınırlamaları, yaratılış günlerini daha ayrıntılı olarak göstermemize engel oluyor.

Cennettaki isyan sırasında Şeytan neden Lucifer olarak gösterilir?

Pek çok Kutsal Kitap akademisyeni, Şeytan'ın eskiden Lucifer adlı güçlü bir melek olduğuna inanmaktadır. Ancak O, Tanrı'ya karşı isyan ettiğinde, bozuldu ve kötüleşti. Kutsal Kitap der ki, "Ey parlak yıldız, seherin oğlu, Göklerden nasıl da düştün! Ey ulusları ezip geçen, Nasıl da yere yıkıldın!" (Yeşaya 14:12).

Kötü melekler kimdi?

Kötü melekler, Şeytan'ın isyana katılmaya ve şeytani ordusunun bir parçası olmaya ikna ettiği meleklerdi. Bu sembolik olarak Şeytan'ın bir ejderha ve bahsedilen meleklerin gökteki yıldızlar olarak geçtiği Vahiy kitabında anılır: "Ardından gökte başka bir belirti göründü: Yedi başlı, on boynuzlu, kızıl renkli büyük bir ejderhaydı bu. Yedi başında yedi taç vardı. Kuyruğuyla gökteki yıldızların üçte birini sürükleyip yeryüzüne attı." (Vahiy 12:3-4).

Melekler savaşta vurulduklarında ve yok olduklarında ne oluyor?

İyi melekler ve düşmüş melekler arasındaki savaşı tasvir etmek için biraz yaratıcılığımızdan yararlandık. Bir melek vurulduğunda, artık savaşamaz.

Lucifer neden bu kadar kötü olmak için kendini değiştirdi? Bizi aldatmak için mi "bir ışık meleği" olarak geliyor?

Lucifer'in görünüşündeki değişim, kendisini nasıl bozduğu ve kötü kıldığının dışa yansımasıydı. Öte yandan, kendini iyi bir melek gibi kıvranarak insanları aldatmaya da çalışabilir. Kutsal Kitap, Şeytan'ın aldatmacasından şu şekilde bahsediyor: "Buna şaşmamalı. Şeytan da kendisine ışık meleği süsü verir." (2. Korintliler 11:14)

Aden Bahçesi'nde yürüyen İsa mıydı, Baba Tanrı mıydı?

Bahçede görkemli bir şekilde yürüyen İsa idi. Onu ışıl ışıl ve ilahi olarak tasvir ettik ve mucizevi gücünü kullandığını gösterdik. Kutsal Kitap, Yaratıcı'nın gerçekten yaratılışın ortasında yürüdüğünü ortaya koymaktadır: Derken, günün serinliğinde bahçede yürüyen RAB Tanrı’nın sesini duydular. O’ndan kaçıp ağaçların arasına gizlendiler. (Yaratılış 3:8).

Adem ve Havva yasak meyveyi yemeden önce neden aslan insanlara veya hayvanlara saldırmadı?

Adem ve Havva günah işlemeden önce Aden Bahçesi, bozulmamış bir cennetti. Tanrı Adem ve Havva'yı yeryüzü üzerinde hakim kılmış ve hayvanlar insanlara saldırmamıştır. Pek çok Kutsal Kitap akademisyeni, Adem ve Havva günah işlemeden önceki tüm hayvanların vejetaryen olduğuna inanıyor.

Gösterilen savaşta Mikail'in kılıcı neden alevlendi?

Adem ve Havva'yı Aden Bahçesinden uzak tutan alevli kılıcı andıran yanan bir kılıçla Mikail'i göstermek için yaratıcı bir dil kullandık. Kutsal Kitap bu durumu şöyle kaydeder: "Onu kovdu. Yaşam ağacının yolunu denetlemek için de Aden bahçesinin doğusuna Keruvlar ve her yana dönen alevli bir kılıç yerleştirdi." (Yaratılış 3:24)

Denenme

İbrahim neden bir kuzu veya koç feda ederdi ki?

Tanrı, insanın günahları için hayvan kurbanını uygulamaya koymuştur. Adem ve Havva'nın günah işlemelerinden sonra, Tanrı onlar için hayvan derisinden giyecekler yaptı. Daha sonra, Tanrı İsrail halkına Eski Antlaşma Yasası'nı verdiğinde, günah sunusu olarak belirli bazı hayvanların nasıl kurban edileceğini açıkladı. Kutsal Kitap bize, aslında, Musa'nın yasalarına göre neredeyse her şeyin kanla arındırıldığını anlatır. "Kan dökülmeden bağışlama olmaz." (İbraniler 9:22) Kurban edilen hayvanın hiç kusuru olmaması gerekiyordu. Bu, insanlığın günahları için ölen İsa'nın günahsızlığına işaret ediyor. İbrahim tarafından kurban edilen kuzunun masumiyeti, İsa'nın masumiyetini anlamamıza yardım ediyor. İsa dünyanın günahları için öldüğüne göre, artık hayvan kurbanlarına ihtiyaç yoktur.

Yakmalık sunu dumanındaki görüntüler nelerdi?

Karısı Sara ve oğlu İshak'la birlikte yaşanılan sevinç anları ve Tanrı'nın İbrahim'e İshak'ı kurban sunmasını söylemesi gibi çok rahatsız edici bir zaman da dahil olmak üzere, İbrahim'in geleceğinin en akılda kalan sahneleriydi.

İshak'ın sayım aracı neydi?

Bir abaküstü - toplar veya boncukların, çubuklar boyunca veya oluklar boyunca kaydırılmasıyla matematiksel hesaplamalar yapmak için kullanılan bir cihazdı.

İbrahim, üç ziyaretçisi olduğu zamanı anlatırken, neden İsa'yı onlardan biri olarak gösterdiniz?

Bu olağanüstü ziyaretin açıklaması, Rab'bin İbrahim'i ziyaret ettiğini açıkça ortaya koymaktadır. Kutsal Kitap, açık bir şekilde Rab'bin İbrahim'i ziyaret edip konuştuğunu söylüyor. "Rab" olarak tercüme edilen İbranice kelime, Tanrı'nın kutsal adı olan "Yahve"dir. Teologlar, Tanrı'nın Eski Ahit zamanlarında bedensel formda görünmesinin, İsa'nın bir görüntüsü olduğuna inanıyorlar.

Tanrı İbrahim'e, "soyunun aracılığıyla yeryüzündeki bütün uluslar kutsanacak, çünkü sözümü dinledin" derken neyi kastediyordu?

Tanrı, Oğlu İsa Mesih'in doğumunu önceden bildiriyordu. İnsani anlamda, İsa İbrahim'in ve İshak'ın soyundan gelecekti. İsa aracılığıyla dünyadaki insanlar, Tanrı'nın sevgi, lütuf, merhamet ve bağışlanma gibi harika bereketlerini yaşayabilir.

Yakup ve Esav

Bana ilk oğulluk hakkından daha fazla bahseder misiniz? İlk oğulluk hakkı sadece bir gelenek miydi, yoksa Tanrı tarafından mı emredildi?

İlk oğulluk hakkı, en büyük oğlun babasının mirasından iki kat fazla pay alacağı ortak bir uygulamaydı. En büyük oğul ayrıca ailenin kahini olur ve babasının adli makamını devralırdı. Tanrı tarafından İsrail ulusuna verilen Yasa'da, en büyük oğulun ilk oğulluk hakkı; bir baba bu hakkı daha genç, ancak sevdiği başka bir oğluna vermesin diye korunmaktadır.

Tanrı Rebeka'ya, büyük oğlunun torunlarının küçük oğullarının torunlarına hizmet edeceğini söyledi. Tanrı bunu neden söyledi?

İki oğlu daha rahimdeyken, Tanrı her birinin özelliklerini ve onlardan gelecek ulusların özelliklerini biliyordu. [Hatırlayın, Tanrı peygamber Yeremya'ya şöyle seslenmişti: Ana rahminde sana biçim vermeden önce tanıdım seni. Doğmadan önce seni ayırdım, uluslara peygamber atadım. (Yeremya 1:5)]. Hem Yakup hem de Esav'da karakter kusurları olmasına rağmen, Esav manevi konularda az bir ilgiye sahip gibiydi ve ilk oğulluk hakkını ahmakça sadece bir tabak yemek için sattı. Onun ilk oğulluk hakkı, Tanrı'nın İbrahim'e verdiği vaatlerle güvence altına alınmış olacaktı. Ama Kutsal Kitap bize, Esav'ın ilk oğulluk hakkını küçümsediğini anlatır (Yaratılış 25:34). Tanrı, ilahi ayrıcalığını Esav'a değil, Yakup'a bağladı.

Esav neden av sırasında kurt kafası ve kurt derisi giydi?

Av için kamuflaj olarak giyiyordu. O zamanlarda dünyanın o bölümünde yaygın bir uygulamaydı.

Esav neden ilk oğulluk hakkını bir kap çorbaya satacak kadar aptaldı?

Bu konuda Esav'ın kendi disiplini ve öngörüleri yoktu. Açlıktan öleceğini iddia etse de, kesinlikle aşırı derecede abartıyordu. Kendisinin acil ihtiyaçlarına odaklandı ve ilk oğulluk hakkından vazgeçmenin uzun vadeli sonuçlarını düşünmedi. Belki de babası tarafından zaten beğenildiği için ilk oğulluk hakkının o kadar önemli olmadığını düşünüyordu.

Yakup Esav'a ne tür bir yemek teklif etti?

Tek bildiğimiz, mercimek çorbası olması. Kutsal Kitap'ın bize anlattığına göre, Yakup Esav'a ekmek ve mercimek çorbası verdi. Esav yemek yedi, sonra kalktı ve gitti. Böylece Esav ilk oğulluk hakkını küçümsemiş oldu. (Yaratılış 25:34).

Bir oğula nasıl bir kutsama sözü söylenir?

Kutsama, birisine yapılan iyiliğin ilan edilmesidir. Bu durumda, babanın sahip olduklarının oğula geçmesi ilan edilir. Baba, ailenin ruhsal önderi olduğundan, sözlü kutsaması özel bir anlam taşıyordu ve kutsamayı alan kişinin gelecekteki refahı üzerinde gerçek etkileri vardı..

Yakup'un güreştiği kişinin İsa olduğunu nereden biliyorsunuz?

Güreş bittikten ve adam oradan ayrıldıktan sonra, Yakup, “Tanrı’yla yüzyüze görüştüm, ama canım bağışlandı” diyerek oraya Peniel (Tanrı'nın yüzü anlamına gelir) adını verdi (Yaratılış 32:30). Böylece Yakup'un aslında Tanrı ile güreştiğini biliyoruz. Tanrı ne zaman kendisini tezahür ettirirse, buna teofanya (Tanrı'nın görünmesi) denir. Ve Tanrı dünyada ne zaman bir insan şeklinde ortaya çıktıysa, teologlar bunun İsa'nın bir görüntüsü olduğuna inanırlar.

Gösterilen savaşta Mikail'in kılıcı neden alevlendi?

Adem ve Havva'yı Aden Bahçesinden uzak tutan alevli kılıcı andıran yanan bir kılıçla Mikail'i göstermek için yaratıcı bir dil kullandık. Kutsal Kitap bu durumu şöyle kaydeder: "Onu kovdu. Yaşam ağacının yolunu denetlemek için de Aden bahçesinin doğusuna Keruvlar ve her yana dönen alevli bir kılıç yerleştirdi." (Yaratılış 3:24)

Bırak Halkımı Gitsin!

Tanrı yanan çalılıktan Musa'ya seslendiğinde, Musa'dan neden ayakkabılarını çıkarmasını istedi ve bulunduğu yerin kutsal topraklar olduğunu söyledi?

Musa'nın durduğu yer, Tanrı'nın ortaya çıkan varlığı nedeniyle kutsal oldu. Doğu ülkelerinde, ev gibi özel bir yere girerken ayakkabıları ve terlikleri çıkarmak alışılmış bir şeydir. Daha derine baktığımızda, Musa'nın sandaletleri kirlenmişti ve onları çıkarması, Musa'nın günahkâr ve kutsal Tanrının huzurunda olduğunu kabul etmesi anlamına geliyordu.

Firavun'un mahkeme sihirbazları, ellerindekileri yılana nasıl çevirmişlerdi?

Firavun'un sihirbazları Şeytan'ın güçlerini, Musa'nın değneğiyle gerçekleştirdiği mucizeyi taklit etmek için kullandılar. Musa'nın mucizevi gücü yoktu; Musa'nın değneğini bir yılan haline getirip tekrar bir değneğe dönüştüren Tanrı'ydı.

Firavun neden arabasını Kızıl Deniz'in ayrılmış sularına sürmedi?

Yolda kayalar vardı ve ordusu kendisini geçerek aceleyle ilerliyordu, bu yüzden daha ileri gidemedi.

Firavun, sular tekrar bir araya gelince öldü mü?

Kutsal Kitap Firavun'un öldüğünü özellikle belirtmiyor; bu yüzden boğulduğunu kesin bir şekilde bilmiyoruz. Öte yandan, Firavun'un İsrail'i denize doğru kovalayan ordusunun tamamı yok oldu. Öte yandan Kutsal Kitap, olayı şöyle kaydeder: Geri dönen sular savaş arabalarını, atlıları, İsrailliler’in peşinden denize dalan firavunun bütün ordusunu yuttu. Onlardan bir kişi bile sağ kalmadı. (Mısır'dan Çıkış 14:28).

On Buyruk

Bölüm Tanrı'nın kutsal emirleri ile ilgili olduğu zaman "kuralları" takip etmek hakkında neden bu kadar çok konuşma yapılıyor?

Musa "kurallar" terimini kullanmıyor. "Kurallar" kelimesini "emirler" kelimesinden daha iyi ilişkilendirdikleri için, bu kelimeyi kullananlar çoğunlukla çocuklardır. Musa, On Emir'den emirler olarak bahsetti ve Yasa'nın diğer bölümlerini yasa ve yargı olarak değerlendirdi. Musa "kurallar" kelimesini yalnızca, halkın dağa yaklaşmaması için emir olarak kullandı.

Musa neden onlardan yalnızca bir gün yetecek kadar man toplamalarını istedi?

Tanrı, halka günlük sağlayışına güvenmesini öğretmek için böyle buyurdu. Tanrı'nın her gün onları izlediği ve her gün için gerekli olanı sağlayacağını bilmekle huzurlu olabilirlerdi.

Tanrı Musa'ya neden bir kere ateş gibi, ve bir kere etrafında dönen hafif bir ışık olarak görünür?

Tanrı'nın insana çeşitli şekillerde kendini göstermiş olduğunu biliyoruz. Musa'ya yanan çalıdan (Çıkış 3:2) ve bir buluttan (Çıkış 34: 5) konuşmuştu, Kutsal Ruh İsa'ya güvercin gibi geldi (Yuhanna 1:32) ve Pentikost gününde Kutsal Ruh güçlü bir rüzgar ve ateşten dillerin sesiyle geldi (Elçilerin İşleri 2:1-4).

Bölümün sonuna doğru, Musa dağda kendi kendine dua ederken, yanına kadar inen şey neydi?

Rab bir bulut şeklinde iniyordu. Kutsal Kitap bize şöyle anlatır: RAB bulutun içinde oraya inip onunla birlikte durdu ve adını RAB olarak duyurdu (Çıkış 34:5).

Dev Bir Macera

Davut bir aslanı nasıl öldürdü?

Tanrı'nın gücü Davut'a geldi ve ona bir aslanı öldürmek için cesaret ve güç verdi. Başka bir zaman, Davut bir ayıyı öldürdü (1. Samuel 17:34-37).

Tanrı neden İsrail'in gelecekteki kralı olabilmek için Davut gibi genç bir çocuğu seçti?

Tanrı Davut'un yüreğine baktı ve onda itaat ve Tanrı'yı hoşnut etme isteği olduğunu gördü. (1. Samuel 13:14; 16:7).

Samuel neden Davut'un başına yağ sürdü?

Davut'un başına peygamber Samuel'in yağ sürmesi, Tanrı'nın onu özel hizmeti için ayrı tuttuğunu gösteriyordu. Başka bir deyişle, Tanrı onu İsrail'in gelecekteki kralı olarak seçmişti. Buna ek olarak, sürülen yağ Kutsal Ruh'u sembolize ediyordu. Kutsal Kitap, Samuel'in Davut'u meshetmesinden itibaren Kutsal Ruh'un Davut'un üzerine güçlü bir biçimde indiğini kaydeder (1. Samuel 16:13).

Davut ne tür bir enstrüman çalardı?

Davut küçük bir arp veya lir çalardı.

İsrailliler'le alay eden adam kimdi ve ona neden Golyat'ın Kutsal Kitap'ta söylediği şeylerden bazılarını söylemiş olarak gösteriyorsunuz?

Golyat'ın uzun süreli ve tehditkar varlığının bazı çocukları korkutma ihtimalini ortadan kaldırmak için, komik bir çare olarak Fikol adlı Filistinli bir adam yarattık.

Golyat'ın boyu ne kadardı?

Kutsal Kitap, Golyat'ın boyunun yaklaşık üç metre olduğunu kaydediyor (1. Samuel 17:4).

Golyat'ın mızrakları ne kadar büyüktü?

Golyat'ın mızrağı kalın ve ağır bir tahtadandı, mızrağın demir başının ağırlığı 7 kg kadardı (1. Samuel 17:7).

Bölüm neden Davut'un beş adet yerine yalnız bir adet taş aldığını gösteriyor?

Kutsal Kitap, Davut'un beş taş aldığını kaydederken, biz hikayenin merkez noktasına odaklandık; Tanrı'nın gücüyle ve Tanrı'ya olan iman aracılığıyla, Golyat'ı bir sapan ve bir taşla yenilgiye uğrattı. Zaman kısıtlamaları nedeniyle, bir Kutsal Kitap hikayesine ait tüm ayrıntıları her zaman gösteremeyebiliriz.

Süperkitap bölümlerinin tümü yaklaşık 28 dakika uzunluğunda, bu yüzden 30 dakikalık zaman aralıklarıyla yayınlanabiliyor. (Bu, Süperkitap'ı dünyanın dört bir yanında daha çok çocuğa götürmemize olanak sağlayacaktır.) Açılış ve kapanış şarkılarının yanı sıra bitiş kısmını da dikkate aldığınızda, hikayenin tamamını anlatmak için yalnızca 22 dakikamız kalıyor. Bu zamanın bir kısmı modern zamanlarda yaşamakta olan Chris ve Joy'a ayrılmıştır, böylece çocuklar önemli ve konu ile ilgili hayat dersleri alabilirler. Gördüğünüz gibi, Kutsal Kitap hikayelerini her yönüyle anlatabilmek için yeterli zamana sahip değiliz. Umudumuz ve arzumuz, Chris ve Joy'un maceralarının, çocukları hikayeler hakkında daha fazla bilgi edinmeleri konusunda teşvik etmesidir. Süperkitap serisinin hedeflerinden biri, çocukları Kutsal Kitap okumaları konusunda heyecanlandırmaktır.

Davut, Golyat ile savaşmak üzereyken üzerinde parlayan altın parıltısı neydi?

Parıltı, Davut'un Golyat'ı yenilgiye uğratmasına olanak veren Rab'bin Ruhu'nu gösterir (1. Samuel 16:13).

Davut, Golyat'ı sapanla mı yoksa kılıçla mı öldürdü?

Kutsal Kitap, Davut'un Golyat'ı bir taş ve bir sapanla yendiğini kaydediyor. Golyat yere düştükten sonra, Davut Golyat'ın kılıcını alıp onu öldürdü (1. Samuel 17:49-51).

Kükreme!

Antik Babil kenti neredeydi?

Babil şehri şu anda Irak olarak adlandırılan bölgedeydi. Eski Antlaşma'da "Babil" ismi, hem Babil şehri hem de Babil bölgesi için kullanılmaktadır.

Daniel ve Kral Darius; Şadrak, Meşak, Abed-Nego ve Kral Nebukadnessar ile aynı dönemde mi yaşıyordu?

Daniel, Şadrak, Meşak, Abed-Nego, Kral Nebukadnessar Kudüs'ü fethedince, Babil'e esir olarak götürülmüşlerdi. Tanrı tarafından verilen büyük bilgeliğinden dolayı, Daniel bir dizi kral altında önemli hükümet görevlerinde bulundu: Nebukadnessar, Belşassar ve Darius.

Aslanların çukurunu örten kaya üzerindeki mühür ne idi?

Daniel'i kurtarmak isteyen insanların taşı yerinden oynatmasına engel olmak için, kayanın ve aslan çukurunun üzerine biraz balçık sürülürdü. Kral daha sonra kendine ait bir iz bırakmak için balçığın üzerine yüzüğünü bastırırdı. Bu, kralın kraliyet mührüydü ve kimsenin buna müdahale edemeyeceği anlamına geliyordu.

Daniel, Chris'in ve Joy'un adlarını bilmediğini söyledikten sonra, Joy'un adını nasıl bildi?

Daniel, evine ilk geldiklerinde isimlerini bilmiyordu, ancak kısa zaman sonra Chris'in Joy'un adını söylediğini duydu.

Neden suçlayanların aslan çukuruna atıldığını göstermediniz?

Kral Darius, Daniel'i suçlayanlara, aslanın kükremesinin ne kadar güçlü olabileceğini keşfedebileceklerini söyleyince, Süperkitap Chris, Joy ve Gizmo'yu eve götürdü. Süperkitap onları geri götürdü, çünkü işler kolay olmadığında bile doğru şeyi yapmaları gerektiği dersini almışlardı.

İlk Noel

Beytlehem yıldızı İsa'nın doğum anında mı yoksa iki yıl önce mi ortaya çıktı? Gökbilimciler, İsa yeni doğmuş bir bebekken mi, yoksa küçük bir çocukken mi geldiler?

Kutsal Kitap araştırmacıları, yıldızın tam olarak ne zaman ortaya çıktığı ve gökbilimcilerin ne zaman geldiği konusunda anlaşamazlar. Bazıları yıldızın İsa doğduğunda ortaya çıktığını, sonra gökbilimcilerin yıldızı gördüğünü, yolculuğa başladıklarını ve aylar ya da yıllar sonra vardıklarına inanıyor. Başka bir görüş de, yıldızın Mesih'in doğumundan önce ortaya çıkmış olması, bu nedenle gökbilimcilerin yolculuklarına daha erken başlamış olmaları ve İsa doğduğunda geldikleri yönündedir. "İlk Noel", olayların ikinci bir anlayışa da sahip olduğunu gösterir. Bu aynı zamanda geleneksel doğuş sahnelerini gören çocukların, "İlk Noel"deki doğuş yeri ile daha iyi ilişki kurabilmelerini sağlar.

İsa ahşap bir ahırda mı, yoksa bir mağarada mı doğdu?

Kutsal Kitap, İsa'nın hayvanlar için beslenme teknesi olan bir yemliğe yerleştirildiğini söyler. Luka İncili, Meryem'in ilk çocuğunu, oğlunu doğurmuş olduğunu kaydeder. Onu kundağa sarıp bir yemliğe yatırdı. Çünkü handa yer yoktu (Luka 2:7). Öte yandan, Kutsal Kitap bize yemliğin bir ahırda mı ya da mağarada mı olduğunu söylemez. "İlk Noel", İsa'nın ahşap bir ahırda doğduğuna dair geleneksel görüşü izler. Bu, geleneksel doğuş sahnelerini gören çocukların, "İlk Noel"deki doğuş yeri ile daha iyi ilişki kurabilmelerini sağlar.

Çobanlara görünen ve Tanrı'yı ilahilerle yücelten melekler ordusu neredeydi?

Yakından bakarsanız, çok sayıda meleğin bulutlar içinde ilahiler söylediğini göreceksiniz.

İsa doğduğunda melekler gerçekten ahırın içinde ve üstünde miydi?

Meleklerin yakınlardaki çobanlara göründüğünü biliyoruz. Kutsal Kitap, meleklerin Yusuf, Meryem ve İsa ile orada olduğunu söylemese de, kesinlikle Tanrı, oradaki insanlara görünür olmasa bile, yeni doğan bebeği korumak için melekler göndermiştir. Bir mezmur, Tanrı'nın meleklerle korumasından bahsediyor: Sen RAB’bi kendine sığınak, Yüceler Yücesi’ni konut edindiğin için, başına kötülük gelmeyecek, çadırına felaket yaklaşmayacak. Çünkü Tanrı meleklerine buyruk verecek, gideceğin her yerde seni korusunlar diye. Elleri üzerinde taşıyacaklar seni, ayağın bir taşa çarpmasın diye (Mezmurlar 91:9-12). Buna ek olarak, Kurtarıcı doğduğunda ruhsal alemin görkemli bir görünümünü üretmek için yaratıcılık özgürlüğünü kullandık.

İsa Mesih'in Mucizeleri

"İsa'nın Mucizeleri" hangi yaş grubu için hazırlandı?

Süperkitap bölümleri genellikle 5 ila 12 yaş arasındaki çocuklar için üretilmektedir. Bununla birlikte, çocuklar ruhsal gelişim, dramatik tasvirlere duyarlılık ve izlemeye alışık oldukları program türlerine göre farklılık gösterdiklerinden, anne-babaların hangi bölümlerin çocuklarının her biri için uygun olduğunu düşünmelerini öneririz. Bazı bölümler için, ebeveynlere, bölümleri çocuklarına göstermeden önce önizleme yapmalarını öneriyoruz.

Birkaç Süperkitap bölümünde Şeytan gösterilmiş. Neden kanatları ve kuyruğu olan uçan bir yılan olarak tasvir ediliyor?

Kutsal Kitap, Lucifer veya iblis olarak da adlandırılan Şeytan'ı belirgin bir şekilde tarif etmez; bu nedenle neye benzeyebileceğini göstermek için yaratıcılık kullandık. "Başlangıçta" bölümünde Lucifer, ilk önce cennette bir melek olarak gösterildiğinde, uzun sarı saçlı etkileyici bir melek olarak tasvir edilir. Tanrı'ya karşı isyan edince, kötü bir canavara dönüşür ve sarkan saçları boynuzlara dönüşür. Ayrıca Aden Bahçesi'ndeki yılan görünümünü varsayarsak, sürüngen benzeri bir görünüm kazanır. (bkz. Yaratılış 3:1.) Şeytanın, havalı bir kötü adam olarak yanlış yorumlanabilecek bir karakter gibi görünmesini istemedik. Çocukların gerçek bir düşmanın varolduğunu ve kötülük yaptığını anlamalarını isteriz.

Kalabalığın içindeki bir adam neden Şeytan'a dönüşüyor?

Bu bölümde "Negatif" isimli bir adam bulunuyor. Bu adam şüphe, taklit ve yalanı temsil eder. Yuhanna 8:44 bize, İblis'in "yalanın babası"olduğunu söyler. Başlangıçtan beri, Şeytan aldatma ve karışıklıkta uzmandır. Örnek olarak, kendisini Aden Bahçesi'nde bir yılan haline dönüştürdü.

Şeytan neden fırtınada görünüyor? Buna o mu neden olmuştu?

Fırtınaya şeytan neden olmadı ve açıklamalarına göre de o yapmadı. Bölümde, Şeytan daha ortaya çıkmadan önce fırtınanın gelişmeye başlamış olduğunu biliyoruz. Ayrıca Kutsal Kitap, Şeytan'ın fırtınaya neden olduğunu söylemiyor. Bununla birlikte Matta 8:26 bize İsa'nın rüzgarı ve dalgaları "azarladığını" ve dindirdiğini söyler. Müjde'nin başka yerlerinde, İsa'nın şeytani güçler üzerinde yetkisini kullandığı zamanlarda "azarlama" sözcüğünün kullanıldığını görürüz. (Bkz. Matta 17:18, Markos 9:25 ve Luka 9:42) Fırtınanın kargaşasına ve boğulma korkularına tepki olarak öğrencilerin Tanrı'ya olan imanlarını göstermediklerini anlatmak için, burada da yaratıcılık kullandık.

Neden Gerasalılar'ın mezarlıklarındaki cinli adam çok korkutucu görünüyor ve sesi neden bu kadar tuhaf geliyor?

İçerisinde çok fazla kötü ruh bulunduğu için, sesi sanki çok fazla insanın konuşması gibi geliyor. Luka 8:31-32, İsa'yla konuşan "kötü ruhlar"a (çoğul) işaret eder. Kutsal Kitap, şeytanın ele geçirdiği adamı Markos 5:1-20 ve Luka 8:26-39'da iyi bir şekilde tanımlamaktadır.

"İsa Mucizeleri"nin sonunda, Miraculo'nun gizli bir tel kullanarak nasıl havada durduğunu görüyoruz ve birçok sihirbazın park tezgahları gibi nesneleri "yok etmek" için duman ve aynalar kullandığını biliyoruz. Ancak Miraculo, Chris'in cep telefonunu cebinden çıkarmayı nasıl başardı?

Böyle bir yanılsamayı başarmak için sokak büyücüleri, kuşkusuz, çevremizde şüphe uyandırmayacak şeyleri gizlice teçhizat olarak kullanmak için suç ortağı olarak kullanıyorlar.

Son Akşam Yemeği

İsa neden kaya üstünde duruyordu?

Büyük bir kalabalığa konuşuyordu ve daha yukarıda olmak, sesinin daha iyi duyulmasına olanak sağlıyordu.

Gizmo neden "Mesih" sözcüğünün "Meshedilmiş" yerine "Seçilmiş" anlamına geldiğini söylemişti?

"Mesih" kelimesi basitçe, "Meshedilmiş Olan" diye tercüme edilir. İsa kesinlikle Tanrı tarafından meshedilmişti: “Rab’bin Ruhu üzerimdedir. Çünkü O beni yoksullara Müjde’yi iletmek için meshetti. Tutsaklara serbest bırakılacaklarını, körlere gözlerinin açılacağını duyurmak için, ezilenleri özgürlüğe kavuşturmak ve Rab’bin lütuf yılını ilan etmek için beni gönderdi.” (Luka 4:18-19) Ancak İsa'nın "Mesih" ünvanının daha derin ve dolu bir anlamı vardır. O, peygamber, kahin ve kral olarak meshedildi! Yine de, halkın beklediği türden bir kral olarak gelmedi, çünkü Pilatus'a şöyle dedi: "Benim krallığım bu dünyadan değildir” diye karşılık verdi. “Krallığım bu dünyadan olsaydı, yandaşlarım, Yahudi yetkililere teslim edilmemem için savaşırlardı. Oysa benim krallığım buradan değildir.” (Yuhanna 18:36) İsa, Tanrı'nın Egemenliği'nin Kralı'dır!

"Hozana" ne anlama gelir?

Bu, İbranice bir kelimedir; "Bizi kurtar, sana yalvarırız!" anlamına gelir. İsa Yeruşalim'e girdiğinde, halkın övgü sunduğu bir haykırış şekliydi. Mezmurlar 118:25'teki sözleri yansıtmaktadır: "Ne olur, ya RAB, kurtar bizi, Ne olur, başarılı kıl bizi!"

"Baruh Haba B'Şem Adonay" ne demektir?

İbranice bir kelimedir ve, "Kutsansın RAB’bin adıyla gelen!" anlamına gelir. Halkın bu haykırışı, İsa'yı vaat edilen Mesih olarak selamlamaktaydı ve Mezmur 118:26'yı yansıtıyordu: "Kutsansın RAB’bin adıyla gelen! Kutsuyoruz sizi RAB’bin evinden."

İsa neden bir eşeğe bindi?

İsa, Mesih hakkındaki peygamberliklerden birini yerine getiriyordu. Peygamberlik diyor ki, “Siyon kızına deyin ki, ‘İşte, alçakgönüllü Kralın, Eşeğe, evet sıpaya, eşek yavrusuna binmiş sana geliyor.’ ” (Matta 21:5).

Neden palmiye dalları sallıyorlardı?

İsa Yeruşalim'e girerken, halk O'nu Mesih olarak selamlamak için palmiye dalları sallıyordu. Palmiye dalları, zafer sembolü olarak sallanırdı. Antik dünyada palmiye dalları, kralları veya zafer kazanan komutanları karşılamak için kullanılırdı.

Nahşon neden Roma askerini İsa hakkında sürekli uyarıyordu?

Nahşon, Ferisi olarak yarattığımız bir karakterdi. Birçok dini liderin kötü niyet ve tutumunu temsil eder. Örneğin, Kutsal Kitap, dini liderlerin İsa'yı öldürmeyi planladığını kaydediyor: Fısıh ve Mayasız Ekmek Bayramı’na iki gün kalmıştı. Başkâhinlerle din bilginleri İsa’yı hileyle tutuklayıp öldürmenin bir yolunu arıyorlardı (Markos 14:1).

Tapınağın dış kısmını toparlarken İsa neden kızgın görünüyordu?

Tapınağın dış avlularının tüm ulusların insanları için kutsal bir dua yeri olması gerekiyordu, fakat İsa, bazılarının burayı sahtekarca işlerin yapıldığı bir yere dönüştürdüğünü gördü.

Hamursuz Bayramı yemeği bitiminde, İsa neden şöyle dedi: "Bugün RAB’bin yarattığı gündür, Onun için sevinip coşalım!"?

Hamursuz yemeği sırasında Mezmur 118'i ilahi olarak söylemek gelenekti. Mezmurdan bir satır şöyle diyor: "Bugün RAB’bin yarattığı gündür, Onun için sevinip coşalım!" (Mezmur 118:24) Matta İncili'nde, İsa'nın ve öğrencilerinin yemek bittikten sonra bir ilahi söylediği, "İlahi söyledikten sonra dışarı çıkıp Zeytin Dağı’na doğru gittiler" (Matta 26:30) şeklinde anlatılır.

O Dirildi!

Neden mezara gelen sadece bir kadın olduğu gösteriliyor?

"O Dirildi!" hakkındaki Kutsal Kitap olayları Yuhanna İncili'nden alıntılanmıştır. İlk üç İncil, birden fazla kadının mezara girdiğini kaydederken, Yuhanna İncili sadece Mecdelli Meryem'in mezara gittiğinden bahseder. Der ki, "Haftanın ilk günü erkenden, ortalık daha karanlıkken Mecdelli Meryem mezara gitti. Taşın mezarın girişinden kaldırılmış olduğunu gördü" (Yuhanna 20:1). Süperkitap yazarları ve yapımcıları, Mecdelli Meryem konusunda Yuhanna İncili'nin vurgusunu izlemeye karar verdiler.

Mezardaki melekler neden beyaza bürünmemişler?

İlk "O Dirildi!" DVD grubu mezardaki iki meleği beyaz renkte giyinmemiş olarak tasvir ederken; sahnenin bu kısmında düzenlemeler yaptık, böylece DVD'nin sonraki grupları meleklerin beyaz giydiklerini gösteriyor (Yuhanna 20:11-12). Bu değişiklikler ayrıca tüm ulusal ve uluslararası televizyon yayınları ile birlikte, Süperkitap adı ile ileride çıkacak olan yeni eğitim programlarında da yapılmıştır: Süperkitap ve Kilise Basımı, Aile Basımı.

Mezardaki melek neden Meryem'e, gidip İsa'nın öğrencilerine ve Petrus'a diriliş hakkında bilgi vermesini söylemiyor?

"O Dirildi!" adlı bölümde İsa'nın dirilişi, Yuhanna İncili'nde kaydedilen olayları izler. Bu İncil, meleklerin Meryem'e öğrencilere bir mesaj iletmesini söylediğini söylemez. Bunun yerine, Meryem'e müjdeyi öğrencilere götürmesini İsa'nın istediğini bildiriyor. Yuhanna İncili'nin kayıtları şöyle: İsa, “Bana dokunma!” dedi. “Çünkü daha Baba’nın yanına çıkmadım. Kardeşlerime git ve onlara söyle, benim Babam’ın ve sizin Babanız’ın, benim Tanrım’ın ve sizin Tanrınız’ın yanına çıkıyorum.” (Yuhanna 20:17)

Çivi izleri İsa'nın elleri yerine neden bileklerinde gösteriliyor?

Yeni Antlaşma, İsa'nın "ellerinden" çivilendiğinden bahsederken, Türkçe veya İngilizce'deki "eller" kelimesinden daha geniş bir anlam taşıyan Yunanca bir kelime kullanıyor. Yunanca olan bu kelime el, bilek ve önkolu içine alır. Buna ek olarak, tarihçiler, Roma askerlerinin insanları çarmıha gerdiklerinde avuç içi, bilek veya ön kollarından çivilediklerini keşfettiler. (İsa avuçlarından çakılmış olsaydı, askerler kollarını halatlarla haça bağlardı.) Dolayısıyla İsa'nın avuç içinden de, bileklerinden de çivilenmiş olması mümkündür. Her nasıl olduysa farketmez, günahlarımıza karşılık öldüğü için Kurtarıcımız'a teşekkür edelim.

"O Dirildi!" neden dirilişten sonra meydana gelen, İsa'nın kilitli odadaki öğrencilere görünmesi ya da İsa'nın yara izlerini Thomas'a gösterdiği gibi başka olayları göstermiyor?

"O Dirildi!" başlıklı bölüme, İsa'nın dirilişi hakkında daha fazla bilgi eklemeyi çok isteriz. Ancak Süperkitap bölümlerinin tümü yaklaşık 28 dakika uzunluğunda, bu yüzden 30 dakikalık zaman aralıklarıyla yayınlanabiliyor. (Bu, Süperkitap'ı dünyanın dört bir yanında daha çok çocuğa götürmemize olanak sağlayacaktır.) Her bölümde bir kısım, modern zamanlarda yaşamakta olan Chris ve Joy'a ayrılmıştır, böylece çocuklar önemli ve konu ile ilgili hayat dersleri alabilirler. Ayrıca, açılış şarkısı ile kapanış şarkısı düzenlemeli ve kapanışı bitirmeliyiz, bu yüzden Kutsal Kitap hikayelerinin her alanını kapsayacak kadar yeterli zamana sahip değiliz. Umudumuz ve arzumuz, Chris ve Joy'un maceralarının, çocukları hikayeler hakkında daha fazla bilgi edinmeleri konusunda teşvik etmesidir. Süperkitap serisinin hedeflerinden biri, çocukları Kutsal Kitap okumaları konusunda heyecanlandırmaktır.

Şam Yolu

Bölümün ilk parçası neden Hananya'yı Yeruşalim'de gösteriyor? Şam'da yaşamıyor muydu?

Hananya, kendisiyle birlikte olanların Şam'da bulunan evine gitmeleri gerektiğini söylüyordu, kendisi yalnızca Yeruşalim'deki inananları ziyaret ediyordu. Kutsal Kitap der ki, "Şam’da Hananya adında bir İsa öğrencisi vardı." (Elçilerin İşleri 9:10). Öte yandan, Yeruşalim'de bulunan Hıristiyanlar'a yapılan yoğun zulüm yüzünden, orada yaşayan inanlılardan çoğu kentten kaçtı.

Stefanos'u neden taşlanmış olarak gösterdiniz?

Taşlamanın bir kısmını gösterdik, böylece Saul'un daha önceki eylemleri ve meydana gelen zulüm hakkında mümkün olduğunca olayları tarihsel olarak doğru bir şekilde aktarabildik. Bununla birlikte, taşlamayı yalnızca, sahnenin yoğunluğunu azaltmak ve çocuklara daha uygun hale getirmek için siyah-beyaz bir bellek olarak gösterdik.

Samuel neden Davut'un başına yağ sürdü?

Davut'un başına peygamber Samuel'in yağ sürmesi, Tanrı'nın onu özel hizmeti için ayrı tuttuğunu gösteriyordu. Başka bir deyişle, Tanrı onu İsrail'in gelecekteki kralı olarak seçmişti. Buna ek olarak, sürülen yağ Kutsal Ruh'u sembolize ediyordu. Kutsal Kitap, Samuel'in Davut'u meshetmesinden itibaren Kutsal Ruh'un Davut'un üzerine güçlü bir biçimde indiğini kaydeder (1. Samuel 16:13).

Şam yolunda, Kutsal Kitap diğerlerinin konuşmadan durduklarını söylüyorken, Saul'un arkadaşları neden atlarından düşmekteler?

Saul'le birlikte olan adamların, bir şey söylemekten çok etkilendiklerini veya korktuklarını vurgulamak için yaratıcılık kullandık. Kutsal Kitap, adamların olaylardan ne kadar etkilendiğini kaydeder: Saul’la birlikte yolculuk eden adamların dilleri tutuldu, oldukları yerde kalakaldılar. Sesi duydularsa da, kimseyi göremediler. (Elçilerin İşleri 9:7)

İsa neden Saul'un kendisine zulmettiğini söyledi? İsa cennetteyken, O'na nasıl zulmedilebilir?

İsa yeryüzündeyken, O'na iman eden birine yapılmış olan her şeyin O'na yapıldığını öğretmişti. İsa'nın benzetmelerinin birisinde Kral der ki, ‘Size doğrusunu söyleyeyim, bu en basit kardeşlerimden biri için yaptığınızı, benim için yapmış oldunuz.’ (Matta 25:40) Saul Hıristiyanlara zulmettiğinde, sanki İsa'ya yapıyormuş gibi geldi, çünkü Rab yüreklerinde yaşamaktadır ve O'nun için çok değerlidirler.

İsa gökten konuştuğunda, Joy neden "Gök gürültüsü gibi" dedi?

Kutsal Kitap bize, Saul ile birlikte olduğu adamların, birinin sesini duyduklarını söylüyor (Elçilerin İşleri 9:7). İsa çarmıhtayken Baba göklerden konuştuğunda, “Adımı yücelttim ve yine yücelteceğim.” demişti (Yuhanna 12:28). Kalabalık o sesi duydu, ancak bazıları gök gürültüsü veya bir melek sesi ile karıştırdı. Kutsal Kitap şöyle der: Orada duran ve bunu işiten kalabalık, “Gök gürledi” dedi. Başkaları, “Bir melek O’nunla konuştu” dedi. (Yuhanna 12:29)

Hananya dua ederken neden başını örttü?

İsrail'de, Yahudi erkeklerin sabaha karşı dua ettiklerinde başlarına bir ibadet şalı koymaları gelenekseldi.

Hananya'nın dua ederken söylediği, "Baruh ata Adonay Elohinu meleh ha-olam" sözleri ne anlama geliyordu?

Bu, geleneksel Yahudi açılış duasının ilk kısmıydı. "Kutsalsın, RAB, Tanrı'mız, Evrenin Kralı" demektir.

Vahiy: Son Savaş

Kılıçlı kötü görünümlü askerler kimdi?

Düşmüş meleklerdi. İblisler veya kötü ruhlar olarak da bilinirler. Onları cennetteki meleklerden daha koyu bir hale getirdik, böylece çocukların farkı görmesi daha kolay olur.

Neden Şeytan'ı kırmızı bir yüz, boynuz, alevli bir kafa ve kanatlarla o kadar korkunç yaptınız?

Şeytan'ın havalı bir kötülük gibi görünmesini istemedik, açık bir şekilde olduğu gibi kötü görünmesini istedik. İfadeleri, Tanrı'ya ve halkına karşı öfkesini göstermektedir.

Süperkitap bölümleri için genel hedef yaşın 7 ila 12 yaş aralığı olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, çocuklar ruhsal gelişim, dramatik tasvirlere duyarlılık ve izlemeye alışık oldukları program türlerine göre farklılık gösterdiklerinden, anne-babaların hangi bölümlerin çocuklarının her biri için uygun olduğunu düşünmelerini öneririz. Bazı bölümler için, ebeveynlere, bölümleri çocuklarına göstermeden önce önizleme yapmalarını öneriyoruz.

Chris'in gittiği kuru ve çorak yer neydi?

Süperkitap'ın Chris'i test etmesi için getirdiği ıssız bir yerdi.

Şeytan neden bir melek gibiydi?

Şeytan kendisini göksel bir melek gibi göstererek gizleyebilir. Kutsal Kitap bize der ki, "Şeytan da kendisine ışık meleği süsü verir" (2. Korintliler 11:14). Hıristiyanlar, doğaüstü şeylerin gerçekten Tanrı'dan olup olmadığını ayırt etmelidirler.

Şeytan'ın yaptığı kötü şey nedir?

Tanrı'ya isyan etti. Şeytan, kendisi için bir tahtın kurulup yukarılara çıkarılması ve Tanrı gibi olmak arzusundaydı. Kutsal Kitap bize Şeytan'ın kötü planlarını anlatıyor: İçinden, “Göklere çıkacağım” dedin, “Tahtımı Tanrı’nın yıldızlarından daha yükseğe koyacağım; İlahların toplandığı dağda, Safon’un doruğunda oturacağım. Bulutların üstüne çıkacak, Kendimi Yüceler Yücesi’yle eşit kılacağım” (Yeşaya 14:13-14).

Joy ve Gizmo'yla cennetin taht odasının dışında konuştuğunda Yuhanna'nın elinde tuttuğu çizimler nelerdi?

Tanrı'nın gökyüzünde gösterdiği görümleri kaydettiği sayfalardı. Onların hepsini kağıtlara döktü, öyle ki bütün insanlık fayda sağlasın. Yuhanna'nın cennetteki görümlerinin başında, ona şöyle talimat verildi: “Gördüklerini kitaba yaz ve yedi kiliseye, yani Efes, İzmir, Bergama, Tiyatira, Sart, Filadelfya ve Laodikya’ya gönder.” (Vahiy 1:11) Vahiy kitabı ayrıca şöyle kaydeder: Tahtta oturan, “İşte her şeyi yeniliyorum” dedi. Sonra, “Yaz!” diye ekledi, “Çünkü bu sözler güvenilir ve gerçektir.” (Vahiy 21:5)

Şeytan'ın Chris'e bir görüm göstermesinden önce, Şeytan'ın kanatlarından çıkan ve Chris'e karşı darbeler yapan mor ışık bulutu nedir?

Bir zaman diliminden veya sahneden diğerine geçiş yapmak için geçişsel bir görsel efekt.

İsa'nın cennete yükseldiği sırada etrafındaki insanlar kimdi?

İsa'nın on bir elçisiydi (Elçilerin İşleri 1:6-11).

Şeytan nasıl yerden bir ağaç çıkarabilir?

Şeytan, Tanrı'ya karşı isyan etmeden önce, Lucifer (sabah yıldızı) adında yüksek bir melekti. Bir başmelek olabilirdi. Her ne kadar Tanrı Şeytan'ı cennetten atsa da, o hala doğaüstü bir güce sahiptir. Vahiy kitabı Şeytan'ın ve müttefiklerinin insanları aldatmak için doğaüstü başarılar sergileyeceğini ortaya koymaktadır. Vahiy 16:14 bize der ki, "Bunlar doğaüstü belirtiler gerçekleştiren cinlerin ruhlarıdır. Her Şeye Gücü Yeten Tanrı’nın büyük gününde olacak savaş için bütün dünyanın krallarını toplamaya gidiyorlar." O gün Tanrı'nın zafer günü olacaktır. Daha fazla örnek için Vahiy 13:3 ve Vahiy 13:13-14'ü okuyabilirsiniz.

Ağacın meyvesi neydi?

"Tanrı gibi olmak" ayartılması için ve Chris'in suçluluk ve utançtan özgür olması için sembolikti. Bu, Aden Bahçesi'ndeki meyve değildir.

Chris'in üzerine gelen altın ışıltı neydi?

Chris'e her zaman onunla birlikte olma sözünü hatırlatan Kutsal Ruh'tu. Kutsal Ruh, Chris'in korkmaması gerektiğine ve Tanrı'nın onu bela zamanlarından kurtaracağına dair güvence verdi.

Şeytan neden boynuzlu yılana dönüştü?

Şeytan'ı "Başlangıçta" bölümündeki yılana dönüşmüş olarak gösterdik ancak şu anda çok daha büyüktür ve çok daha büyük bir tehdittir. Şeytan'ı Vahiy kitabında tasvir edildiği gibi göstermek istemedik çünkü çok miktarda sembolizm içeriyordu - bunların anlamı tartışılmak durumunda olacaktı.

İsa neden beyaz ata biniyor?

Vahiy kitabı, İsa'yı beyaz ata binmiş olarak resmeder: Bundan sonra göğün açılmış olduğunu, beyaz bir atın orada durduğunu gördüm. Binicisinin adı Sadık ve Gerçek’tir. Adaletle yargılar, savaşır. Gözleri alev alev yanan ateş gibidir. Başında çok sayıda taç var. Üzerinde kendisinden başka kimsenin bilmediği bir ad yazılıdır. Kana batırılmış bir kaftan giymişti. Tanrı’nın Sözü adıyla anılır. (Vahiy 19:11-13) Vahiy 19:11-21'de tüm pasajı okuyabilirsiniz.

Süperkitap'ın bölümü “Vahiy: Son Savaş!" İsa'nın arkasında beyaz atlara binmiş olan başmelekler de vardı.

Neden Vahiy kitabındaki İsa'nın tüm detaylarını göstermediniz?

İsa'nın tasvirinde yer alan sembolizm çok detaylı ve canlıdır ve küçük çocuklar için çok yoğun veya kafa karıştırıcı olabilir.

İsa, beyaz ata binerken neden bu kadar etkileyici bakıyordu?

Bakışları sağlamdı ve düşmana, Şeytan'a ve ordularına odaklanmıştı.

Melek ordusundan gelen mavi ışık topları neydi?

Savaşta kullanılan bazı doğaüstü güçleri görsel olarak anlatmak için eklenmiştir.

İsa'nın Şeytan'a karşı elinden attığı mor ışık neydi?

İsa'nın doğaüstü ve ilahi gücünün görsel bir temsiliydi. Dünyanın dört bir yanındaki çocukların İsa'nın göksel güç kullandığını anlamalarını istedik.

Işık olan İsa çarpınca Şeytan öldü mü?

Şeytan'ın İsa tarafından yenilgiye uğratılması, Şeytan'ın ateşten göle atıldığını gösterir. Kutsal Kitap şöyle diyor: "Onları saptıran İblis ise canavarla sahte peygamberin de içinde bulunduğu ateş ve kükürt gölüne atıldı. Gece gündüz, sonsuzlara dek işkence çekeceklerdir." (Vahiy 20:10)

Gökyüzünden inen altından bina neydi?

Tanrı'nın şehri olan Yeni Yeruşalim. Vahiy kitabı diyor ki, "Kutsal kentin, yeni Yeruşalim’in gökten, Tanrı’nın yanından indiğini gördüm. Güveyi için hazırlanmış süslü bir gelin gibiydi" (Vahiy 21:2).

Chris'in sonda gördüğü görüm neydi?

Chris, Yuhanna'nın anlattığı vizyonu gördü. Kutsal Kitap, bize Tanrı'nın yapacağı harika şeyleri anlatıyor: Onların gözlerinden bütün yaşları silecek. Artık ölüm olmayacak. Artık ne yas, ne ağlayış, ne de ıstırap olacak. Çünkü önceki düzen ortadan kalktı. Tahtta oturan, “İşte her şeyi yeniliyorum” dedi. (Vahiy 21:4-5)

Neden taht odasına giden kapı yarı şeffaftı?

Cam kadar parlak olan ana cadde gibi, cennetsel bir görünüm vermek istedik. Giriş kapısı, inciden yapılan şehir kapılarından farklıdır: On iki kapı on iki inciydi; kapıların her biri birer inciden yapılmıştı. Kentin anayolu cam saydamlığında saf altındandı. (Vahiy 21:21)

Tanrı'nın tahtını çevreleyen küçük tahtlar nelerdi?

Vahiy kitabının dediği gibi yirmi dört ihtiyarın yirmi dört tahtıydı: Tahtın çevresinde yirmi dört ayrı taht vardı. Bu tahtlara başlarında altın taçlar olan, beyaz giysilere bürünmüş yirmi dört ihtiyar oturmuştu. (Vahiy 4:4)

Tahttan inen ırmak da neydi?

Tanrı'nın tahtından akan yaşam ırmağıydı. Elçi Yuhanna şöyle yazıyor: Melek bana Tanrı’nın ve Kuzu’nun tahtından çıkan billur gibi berrak yaşam suyu ırmağını gösterdi (Vahiy 22:1).

Tanrı'nın tahtı etrafında uçan kanatlı yaratıklar nelerdi?

Vahiy kitabında dile getirilen dört canlı varlıktı: Tahtın önünde billur gibi, sanki camdan bir deniz vardı. Tahtın ortasında ve çevresinde, önü ve arkası gözlerle kaplı dört yaratık duruyordu. (Vahiy 4:6) Bunlar “Kutsal, kutsal, kutsal…” diyenlerdi, diyor Kutsal Kitap, "Dört yaratığın her birinin altışar kanadı vardı. Yaratıkların her yanı, kanatlarının alt tarafı bile gözlerle kaplıydı. Gece gündüz durup dinlenmeden şöyle diyorlar: 'Kutsal, kutsal, kutsaldır, Her Şeye Gücü Yeten Rab Tanrı, Var olmuş, var olan ve gelecek olan.'” (Vahiy 4:8).

Tanrı'nın tahtı çevresindeki yeşil renkli bulut da neydi?

Kutsal Kitap bize tahtın çevresinde zümrüt gibi bir parıltı olduğunu söylüyor: Tahtta oturanın, yeşim ve kırmızı akik taşına benzer bir görünüşü vardı. Zümrüdü andıran bir gökkuşağı tahtı çevreliyordu. (Vahiy 4:3)

İsa neden Tanrı'nın tahtının yanında duruyordu?

İsa, Tanrı'nın kutsal Oğlu'dur ve şimdi cennette övülmektedir. Vahiy kitabı diyor ki, "Tanrı’nın ve Kuzu’nun tahtı kentin içinde olacak, kulları O’na tapınacak." (Vahiy 22:3). Kutsal Kitap ayrıca şunu da söylüyor: Tahtın, dört yaratığın ve ihtiyarların ortasında, boğazlanmış gibi duran bir Kuzu gördüm (Vahiy 5:6).

General

Birkaç Süperkitap bölümünde Şeytan gösterilmiş. Neden kanatları ve kuyruğu olan uçan bir yılan olarak tasvir ediliyor?

Kutsal Kitap, Lucifer veya iblis olarak da adlandırılan Şeytan'ı belirgin bir şekilde tarif etmez; bu nedenle neye benzeyebileceğini göstermek için yaratıcılık kullandık. "Başlangıçta" bölümünde Lucifer, ilk önce cennette bir melek olarak gösterildiğinde, uzun sarı saçlı güzel bir yaratık olarak tasvir edilir. Tanrı'ya karşı isyan edince, kötü bir canavara dönüşür ve sarkan saçları boynuzlara dönüşür. Ayrıca Aden Bahçesi'ndeki yılan görünümünü varsayarsak, sürüngen benzeri bir görünüm kazanır. (bkz. Yaratılış 3:1.) Şeytanın, havalı bir kötü adam olarak yanlış yorumlanabilecek bir karakter gibi görünmesini istemedik. Çocukların gerçek bir düşmanın varolduğunu ve kötülük yaptığını anlamalarını isteriz.

Süperkitap videolarında neden daha fazla etnik çeşitliliğe yer verilmiyor?

Bildiğiniz gibi Tanrı dünyanın her yerindeki insanları sever (Yuhanna 3:16) ve İsa, öğrencilerine dünyadaki her farklı insana iyi haberi iletmesini buyurdu (Matta 28:19). Dahası, her milletten, kabileden ve dilden insanlar cennette yer alacak (Vahiy 7:9). Bu gerçekleri göz önünde bulundurarak, Süperkitap çalışanları kendilerini, etnik çeşitlilikteki bir grup çocuğu Süperkitap bölümlerine dahil etmeye adamıştır. Birinci Sezon'un birkaç bölümünde daha fazla çeşitlilik görebilirsiniz ve sonraki sezonlarda çok daha fazla çeşitlilik olduğunu fark edeceksiniz.

Süperkitap videoları neden yüksek çözünürlüktedir (HD)?

Yüksek Çözünürlük (HD), videolar için en iyi resim ve ses deneyimini sağlar. Yine de, ortaklarımıza her zaman mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için bölümler, değişken bir bit hızında kodlanmaktadır. Bu, otomatik olarak internet bağlantınızın hızını algılayıp buna göre ayarlandığı anlamına gelir. Hızlı bir internet bağlantınız varsa, bölümler HD olarak yayınlanacak. Öte yandan, internet bağlantınız HD için yeterince hızlı değilse, bölüm standart çözünürlükte yayınlanacaktır. Yayın akışı ile ilgili devam eden sorunlarla karşılaşırsanız, lütfen internet sağlayıcınıza başvurun.

Süperkitap video yayınına erişimde sorun yaşıyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Süperkitap DVD Kulübü üyelerine, Süperkitap Birinci Sezon için yayınlanan videolara erişim sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Lütfen aşağıdaki web sitesine gidip talimatları izleyerek Süperkitap yayınını etkinleştirdiğinizden emin olun:

https://www.cbn.com/activate/superbook/default.aspx

Yayını etkinleştirmek için ortak numaranız olması gerekir. Bu numarayı, Süperkitap DVD Kulübü makbuzunuzda bulabilirsiniz. superkitap.CBN.com web sitesi, Superbook Çocuk Kutsal Kitap Uygulaması ve CBN TV Smart TV uygulaması aracılığıyla Süperkitap'a giriş yapmak için oturum açmaları gerekeceğinden, etkinleştirme e-posta adresini ve şifrelerini not aldığınızdan emin olun.

Süperkitap'ı Blu-ray'de geliştirmek için herhangi bir planınız var mı?

Süperkitap videolarına olan ilginiz için teşekkür ederiz; bununla birlikte, şu anda Süperkitap'ı Blu-ray'de piyasaya sürme planımız bulunmuyor. Öte yandan, Süperkitap DVD Kulübü'ne kaydolunca, HD kalitesinde yayın akışına erişmiş olursunuz!

Belirli bölümlerle ilgili bazı endişelerimi/yorumlarımı paylaşmak istiyorum. Sizinle nasıl iletişime geçebilirim?

Geri bildiriminizi göndermek için lütfen bu sayfanın altındaki "Bize Ulaşın" butonunu tıklayın.Süperkitap Serisi ile ilgili daha fazla sorunuz mu var? 1-866-226-0012 numaralı telefonu arayabilir ya da şuradan daha fazla detaya ulaşabilirsiniz: www.cbn.com/superbookPROFESÖR QUANTUM’UN SORU-CEVAP MEKANİZMASI